Ключът за ефикасността на фотоволтаичните модули: Изчерпателни изпитвания и стандарти за качество.
Стандарт или норма, не е едно и също
Нашият индустриализиран свят е все по-сложен и комплексен. Използваме стотици продукти, които не можем да произведем със собствените си ръце. Поради това трябва да се доверим на качеството на производителя, за да се възползваме възможно най-дълго време от продукта, без да поемаме никакъв риск по отношение на сигурността.
За да постигнем това, си служим с безкраен списък от стандарти и норми… Факт е, че практически всички продукти и услуги, които използваме ежедневно, следват някаква ръководна линия. Като цяло, считаме, че стандартите са онези ръководни линии за доброволно прилагане, които са приети от съвкупността от лица и институции, участващи в употребата на продукта, докато нормите са задължителни за прилагане.
Фотоволтаичният свят също следва тази система. Например, регламентът за ниско напрежение е нормативен акт, който е задължителен за прилагане за всяка фотоволтаична инсталация < 1500V в Испания. Що се отнася до стандартите, най-важните за сектора са тези на IEC.
IEC, големият пазител на фотоволтаиците
IEC (International Electrotechnical Commission) е световна НПО със седалище в Женева, Швейцария. Мисията ѝ е постоянното разработване на стандарти. Включва 170 страни, а в техническите ѝ комитети работят повече от 20 000 експерти. В нея могат да членуват отделните държави, но не компании или физически лица. Тези последните обаче могат да работят в Техническите комитети (ТК), които са създадени за всяка продуктова група. В Испания Техническият комитет за фотоволтаиците се нарича „ТК 82, Системи за фотоволтаична слънчева енергия“. В него работят експерти от целия диапазон от компании и институции, от производителите до университетите или дистрибуторските компании, като Amara Nzero, взаимно свързани с всички останали международни комитети. Единствената му цел: изготвяне на стандарти за създаването на по-дълготрайни и безопасни фотоволтаични компоненти.
Не се забранява търговията с модули, които не спазват тези „международно признати стандарти“, но е голяма рядкост да се намери модул, който не ги изпълнява.
Водещите стандарти
Съществува голямо количество стандарти на IEC, които се прилагат към фотоволтаичните модули, но има два, които изпъкват ясно и изпълняват основни функции: IEC 61215 и IEC 61730. Не е невъзможно, но е много рядко срещано даден модул да не отговаря на тези стандарти, както обикновено виждаме в техническите спецификации на модула и както можем да видим в следното изображение:
IEC 61215 – водещият стандарт
Целта на стандарт IEC 61215 е постигане на дълготрайност на модула. За тази цел разглежда редица изпитвания, които трябва да преминат мострите, изпратени от производителя в призната и независима лаборатория. След като успешно подлага модулите на изпитванията, описани в стандарта, лабораторията издава удостоверение, което доказва това и което производителят използва, за да покаже доброто качество на продукта си. Тук са описани някои изисквания, като характеристиките на индивидуалния етикет на модула, указанията за монтаж, както и поредица от 19 различни изпитвания, които трябва да бъдат преминати. Диапазонът от изпитвания е голям: измерване на максималната мощност, излагане на открито, на влага, на горещина, замръзване и други. Всяко изпитване получава акроним, който започва с MQT. MQT 16 например е изпитване за устойчивостта на механични натоварвания. Ето как функционира:
Друго изпитване, MQT 6.1, описва как се измерва максималната мощност при стандартни условия (STC):
MQT 17 описва изпитването относно градушка, като върху панела се хвърлят ледени топчета:
IEC 61730 – водещият стандарт
Същевременно стандартът IEC 61215 се съсредоточава най-вече върху дълготрайността, а IEC 61730 прави задълбочен разбор на експлоатационната безопасност, като двата са тясно свързани.
Тук откриваме определения за такива аспекти като изолация, конектори или диоди. Както и при стандарта IEC 61215, и тук панелът се подлага на повече от 30 различни изпитвания, включително критериите за годност или негодност. В този случай всяко изпитване носи отпред акронимът MST. Обхваща изпитвания като дебелината на материалите, изолацията на активните части, податливостта на делене и други.
Следващото видео показва изпитването за запалимост:
Следващото изпитване, MST 32, проверява устойчивостта на чупене, както може да се види в следващото видео:
Заключения
Експлоатацията на фотоволтаични инсталации без прилагането на международни стандарти като IEC е възможно, но би представлявало сериозен риск за производителността и безопасността на инсталацията.
Независимо от полезността на стандартите, всички те имат един значителен недостатък: тестват модула в началото, но не дават информация какво ще бъде поведението му след 15 или 20 години. Извършват се изпитвания за ускорена деградация, но финалният тест е този по време на експлоатацията в дългосрочен план. Проблеми като например PID или LeTID се появяват при модулите на терен, въпреки че са преминали предварителните изпитвания.
Стандартите подсигуряват успеха на фотоволтаичния парк, но не са гаранция срещу дефекти или прекалено ниска производителност.
Модулите, използвани в Испания, обикновено отговарят на двата стандарта, които сме описали тук, но съществуват още много, за устойчивост на амоняк, пясък, правила за транспорта и т.н. Една от първите задачи на купувача трябва да бъде да провери сертификатите на модула, който го интересува. Не е излишно да се каже: колкото повече, толкова по-добре, за спокойствието на всички.
Amara NZero
Amara Nzero предоставя на монтажните екипи голямо наличие от уроци, обучения, блогове относно инсталирането и поддръжката на фотоволтаичната инсталация, за да работи при най-добри условия в продължение на 30 или повече години: https://amaranzero.es/academia.
Качеството носи ползи в дългосрочен план - както по отношение на парите, така и по отношение на безопасността. Използването на най-доброто оборудване, правилното инсталиране и осъществяването на оптимална поддръжка са страните на една и съща монета и трябва да са част от ДНК на всички монтажни екипи на фотоволтаични инсталации. Има голямо количество безплатна информация в интернет, а в случай на колебания, има бърз и ефективен начин за постигане на целта: запитване до Amara NZero!