Премини към основното съдържание
Технология

Какви предимства носи клетката N-Type?

25/09/2024 / От Amara NZero
Клетките тип N, поради своя състав и характерна природа, имат по-голям толеранс към нечистотиите и по-малко дефекти, поради което имат по-голямо КПД и обща ефикасност. Нека разгледаме тези предимства едно по едно и както ще видите, те не са никак малко!
Amara NZero клетката N-Type

По-добра ефикасност 

Клетките N-Type са прости по-ефикасни, тоест при една и съща площ се постига по-голяма мощност, което означава повече енергия във времето. Това е едно от основните предимства, тъй като пазарът изисква по-големи мощности. През последните години това увеличение на мощността се постига основно чрез повишаване на площта на облъчване, тоест като се използват клетки с по-голяма площ и/или просто като се използват повече клетки в един панел. Но това увеличение на площта води до все по-големи, по-тежки и оттам по-трудни за работа модули. Според някои представители на сектора вече сме стигнали до максималните размери на модулите и не може да се върви към по-големи размери. Поради това единственият начин за постигане на повече мощност е чрез по-голямата ефикасност. А клетката тип n са един от най-добрите съюзници в предизвикателството да се постигне по-голяма мощност, без да се увеличава площта на модула. Може би сега е моментът, когато реално ще видим нови повишения в ефикасността на модула. 

Без LID 

В клетките N-Type, както казахме, обикновено се използва фосфор за легирането на клетките. Като не се използва бор, няма възможност в клетката да се наблюдава съединяването на бор и кислород. Съединението между бор и кислород е големият отговорник за загубата на мощност заради деградация под въздействието на светлината LID (съкращение от термина на английски език Light Induce Degradation). Това LID въздействие, наблюдавано при модулите тип p, които използват бор за легиране, води до загуби на КПД между 1% и 3% от нормалното, а понякога доста повече, от началото на живот на инсталацията, тоест от първото излагане на слънце. Тези загуби са необратими, тоест, за целия живот на PV модула. Което не е никак малко, ако се вземе предвид количеството енергия, което означава това през полезния живот на една PV инсталация, тоест повече от 35 години функциониране. (Някои производители използват галий вместо бор в клетките си P-Type, като така избягват ефекта бор-кислород, постигайки повече налична мощност и генерирайки повече енергия през полезния живот, например Longi от няколко години, JA Solar и REC съответно в новите си гами с модули.) 

По-малко PID 

Когато говорим за деградация, този път потенциал-индуцирана такава, N-Type имат по-голяма устойчивост и на PID (съкращение от английския термин Potencial Induce Degradation). 

PID при клетките тип p идва основно с несъвършенствата на стъклото, например кислородът, който влиза в съединение с бора. Докато при модулите тип n качеството на клетката само по себе си е това, което може да предизвика загуби от PID, и като няма бор, се премахва голяма част от проблема. 

Тези две предимства, без LID и с по-малко PID, означават за крайния клиент по-малка деградация през първата година и също така по-ниска деградация през следващите години. Тоест, повече енергия през полезния живот на инсталацията. 

Но това не свършва дотук! 

По-добър температурен коефициент 

Клетките тип n имат по-добър температурен коефициент от тези тип p. Тоест, загубата на мощност, основно вследствие на понижаването на напрежението, е засегната по-слабо при покачването на температурите. Което позволява по-голяма изходна мощност при трудни за силиция условия, тоест когато е по-топло, което означава, че има повече радиация. С което можем да кажем, че клетките тип n предлагат по-голяма мощност при по-неблагоприятни и особени условия. 

Много по-висок коефициент на двулицевост 

И тъй като няма случайни неща, и тук говорим за двулицеви модули. Както вече знаем, тази технология си проправя все по-голямо място на пазара и дори дава тласък и застава начело на изследванията и разработките на PV модулите като цяло. Защо е така? След масовото навлизане на технологията PERC, двулицевата технология си проправя широк път, тъй като между едната и другата има само една малка крачка, която води до големи последствия. 

Двулицевата (бифациалната) технология е тук, за да завземе голяма част от пазара, най-вече този на големите централи, поради значителното нарастване на производството, съпровождано от все по-ниската цена €/Wp. Тоест, с плащането на само малко повече, може да се генерира много повече. 

Клетката тип n има по-добър коефициент на двустранност от клетката тип p. Тоест, сама по себе си тази клетка може да генерира повече мощност от задната си част в сравнение с тази тип p. Факторът или коефициентът на двулицевост (%) се определя като отношението между ефикасността, постигната от задната част на модула, и ефикасността, кочето се получава в предната част на модула, когато двете лица са подложени на една и съща радиация, например 1000W на квадратен метър, като при стандартните изпитвания. 

Това предимство не е за пренебрегване, най-вече когато някои производители преценяват възможността да запазят само линии за двустранни модули за не толкова далечното бъдеще.

Всички тези предимства се изразяват в по-голяма мощност. Поради това можем да заключим, че развитието на технологията N-Type ще получава все по-голямо значение на пазара и тази технология постепенно ще си пробие път.